0
1
1

Туреччина

Геогафія. Природа. Клімат.

В нац. парку DilekТуреччина простягається із заходу на схід приблизно на 1450 км, а з півночі на південь — на 480 км. Сухопутний кордон має довжину 2628 км, а берегова лінія — 7168 км. Європейська частина країни, площею 23,764 тис. кв. км, межує на півночі з Болгарією, омивається водами Чорного моря і протоки Босфор на сході і Мармурового моря і протоки Дарданелли на півдні, а на заході межує з Грецією і має вихід до Егейського моря. Азіатська частина Туреччини, площею 755,688 тис. кв. км, на півночі широким фронтом звернена до Чорного моря і межує з Грузією і далі на схід з Вірменією, на малому відтинку з Азербайджаном і з Іраном, а на півдні з Іраком і Сирією. Південні рубежі утворені в основному Середземним морем, західні — Егейським морем.

Більша частина території Туреччини розташована в межах Анатолійського плоскогір'я (на заході) і Вірменського нагір'я (на сході). Переважають висоти від 800 м на заході до 2000 м на сході. На півночі розташовані Понтійські гори (до 3937 м), на півдні — хребти системи Тавра (до 3726 м). Найвища вершина Туреччини — згаслий вулкан Великий Арарат (5165 м) на Вірменському нагір'ї. Інші вулкани: Сюпхан, Немрут, Ерджіяс. У горах Вірменського нагір'я беруть початок великі ріки Тигр, Євфрат, Кура, Аракс. Осн. ріки Анатолійського плоскогір'я — Кизил-Ірмак, Сакар'я. На внутрішніх плоскогір'ях — великі безстічні солоні озера Ван і Туз. Переважають степи і напівпустелі.

Карта Туреччини

Клімат Туреччини надзвичайно різноманітний. Центральна Туреччина — це континентальний клімат з холодною сніжною зимою і спекою влітку. На півдні, у Діярбакирі, середня січнева температура становить -1°С. В горах та на плоскогір'ї вона знижується вдень до -9-12°С, вночі до -18°С, а іноді й до -40°С. Східна Туреччина утворює єдиний у країні район, де землеробство у зимовий період практично неможливе. Літо сухе й жарке: у середньому стовпчик термометра показує 18-25°С, але при цьому спостерігаються значні перепади добових температур. У високогірних місцевостях заморозки бувають навіть влітку. На шість холодних місяців припадає, як правило, більше опадів, ніж на друге півріччя.

Спуск до долини р. Buyuk Menderes River (Великий Мендерес)На західному і південному побережжі країни майже весь час тепло — субтропічний, середземноморський клімат з жарким сухим літом і теплою дощовою зимою. Зазвичай на один-три літніх місяці припадає менш як 25 мм опадів. Купальний сезон на побережжі Егейського і Середземних морів починається в квітні і закінчується в листопаді. У найспекотніший літній місяць середні температури коливаються від 23°С у Стамбулі, до 27° в Ізмірі та 28° С в Адані, підвищуючись вдень зазвичай до 32-35°, і опускаються вночі на 5-10°С.